Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
455 postów 231 komentarzy

Polityczny gwiezdny pył.

Internaut - Prywatny przedsiębiorca z filozoficznym nastawieniem do życia.

GRY WOJENNE jestem wstrząśnięty, co te k. planowały?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przyznam ze wstydem, że moja wiedza na temat Kulińskiego była mocno ograniczona, natomiast jeśli chodzi o młode pokolenie jest praktycznie zerowa.

 

Dziś w nocy (praktycznie o północy) TVP puściła ten dokument chyba po raz pierwszy.
Opinie na temat Ryszarda Kuklińskiego w Polsce są podzielone. Dla jednych to bohater dla innych zdrajca. Dla tych drugich, po obejrzeniu filmu, bohaterem automatycznie musi stać się generał Jaruzelski.


Przyznam ze wstydem, że moja wiedza na temat Kulińskiego była mocno ograniczona, natomiast jeśli chodzi o młode pokolenie jest praktycznie zerowa.
Ja osobiście utożsamiałem go  właściwie ze sprawą ostrzeżenia Zachodu przed planowanym wprowadzeniem Stanu Wojennego w Polsce i ucieczką z planami tuż przed jego wprowadzeniem.
A to w zasadzie był tylko finisz jego działalności i mniej istotny aspekt.


Okazuje się, że na Zachodzie Kukliński jest postrzegany, jako człowiek, który ustrzegł świat przed III Wojną Światową.
Otóż Układ Warszawski, do którego mieliśmy wątpliwy zaszczyt należeć planował ni mniej ni więcej, tylko nuklearną wojnę w Europie.
 W miejscu Polski i NRD miała powstać nuklearna pustynia na wiele lat wyłączona z funkcjonowania, niczym obszar wokół Czarnobyla, a Polacy praktycznie przeznaczeni na mięso armatnie.
Nasza generalicja na czele z generałem Jaruzelskim i Kiszczakiem (ludźmi honoru według Michnika) ochoczo brała w tym planowaniu udział.


Że nie były to bezpodstawne fantazje i wymysły niech świadczy fakt, że to właśnie pułkownik Ryszard Kukliński, zdolny planista i zaufany człowiek Jaruzelskiego, był odpowiedzialny za przygotowanie tych planów. Siły Układu Warszawskiego przewyższały wtedy potencjał NATO w Europie pod każdym względem, więc Rosjanie mieli poczucie zdecydowanej przewagi i właściwego momentu.


Że to nie były czcze wymysły niech świadczy także fakt, że to właśnie Ryszard Kukliński był odpowiedzialny za przygotowanie strategiczne inwazji na Czechosłowację, do której ostatecznie doszło w 1968 roku.
W filmie wypowiadają się najwyżsi notable z Zachodu, ale także z Rosji m.in. dowódca Układu Warszawskiego ( w którym Polska stanowiła drugą po ZSRR siłę) marszałek Wiktor Kulikow, a także z Polski, generałowie Jaruzelski, Kiszczak i inni.

 

Nikt wtedy nie zdawał sobie sprawy, jak ogromne i realne było zagrożenie dla Europy i dla świata i co planują nieodpowiedzialni zbrodniarze. Tym bardziej dziwi i zastanawia zasłona milczenia nad postawą Kuklińskiego, w tej wolnej już Polsce. Za swój czyn zapłacił wysoką cenę, a Ojczyzna dalej brzydko mu odpłaca.
Jak napisałem, jestem w szoku po tym co zobaczyłem i usłyszałem.
Film jest do obejrzenia w 5 częściach na YT.  Wklejam pierwszą z nich i zachęcam do obejrzenia pozostałych. To każdy Europejczyk, a tym bardziej, Polak powinien zobaczyć.

KOMENTARZE

 • @ Internaut
  O pułkowniku Kuklińskim młodzi Polacy winni się uczyć.
 • ···
  Gdzie można zapoznać się z materiałami źródłowymi? Rozumiem że bohater podzielił się informacjami także z narodem. A może CIA dostało je na wyłączność?
 • z tego co wiem to sztaby przygotowują plany
  ataku czy obrony na rózne mozliwości i warianty a czy dojdzie do ich urealnienia to zupełnie inna sprawa. Pewnie NATO tez ma podobne plany.
  Ale wiedząc ,że Kukliński był na samym szczycie to trzeba zakładac ,że dobrze wiedział że wybuch takiej wojny jest poważnie brany pod uwagę i dlatego pewnie zaczął działać. On bardzo dobrze znał swoich kolegów i przełożonych,ich mentalność i dążenia i to go pewnie przeraziło.
 • Nie można nie być wdzięcznym płk. Ryszardowi Kuklińskiemu
  Miał doskonała pozycję społeczna w PRL i perspektywę dostatniego zycia, awansów, ulubieniec najwazniejszych ludzi w Polsce, ceniony także przez Moskwę za żołnierskie zdolności oficera sztabowego. Miał wszystko... Zaryzykował i oddał to dla ratowania z zagrożenia wojennego swojego kraju i narodu. Wspaniały człowiek, oficer, patriota. Wielka postać historyczna.
  W Polsce Michnika i TVN mówi się o konieczności "szacunku dla generała"... Jaruzelskiego, który zabrał Polakom 8 lat i doprowadził do haniebnego układu cześci opozycji solidarnosciowej z komuną, pod patronatem służb specjalnych PRL i ZSRR.
  Łajdak, zdrajca, antypolski karierowicz-internacjonalista jest traktowany w III RP jak bohater... Bo ochrona siatki SB i słuzb Rosji nadal rozgrywają polską klasa polityczną. Możemy to zmienić.
 • @Internaut
  Byłem oficerem (10 lat) myślącym inaczej
  Szybko dostałem za to zapłatę:
  "Psychopata histeroidalny, neurastenik"! (1979/80)
  Dopadli do mnie jak wściekłe psy,
  Bo takie były wytyczne Jaruzelskiego
  Zbrodaniarza i twórcy stanu wojennego,
  "Kanciatego stołu" i tysięcy Bolków,
  Po to, by w kajdanach trzymać naród Polski.
  Może Jaruzel (życzę mu!) niedługo zdechnie,
  Ale wdzięczni mu siedzą na stołkach przecież!
  A władzy coraz bardziej żądaja stare żmije
  Jak taki Kwasniewski, Kalisz i Miller!

  Franciszek Krzysiak - dysydent za komuny 8 dziś!
 • To kto w końcu miał dokonać
  zaporowego uderzenia jądrowego na linii Wisły czyniącego z Polski pustynię, Układ Warszawski czy NATO?

  Jakieś dziwne myślenie, że NATO musiałoby zniszczyć Polskę, no bo przecież wojna i ich bezpieczeństwo były najważniejsze.

  Akurat stało się, jak się stało. ZSRR poddał się. Nie pierwszy i nie ostatni.
  Cały czas mowa jest o przewadze Układu Warszawskiego, a jest to po prostu kłamstwo.
  Układ Warszawski miał przewagę tylko w Europie.
  Sumarycznie był słabszy i mógł planować tylko obronę.

  Na morzach panowało NATO, w Australii panowało NATO, w Ameryce panowało NATO, w Afrycie również panowało NATO, w sytuacja w Azji była złożona, jednak i tam panowało NATO.

  Potencjał obronny, ekonomiczny, ludnościowy, technologiczny NATO był przygniatający.

  Różne były też sposoby liczenia siły.
  Np. w Układzie Warszawskim kucharze, stołówki, warsztaty, to wszystko byli żołnierze, a w NATO część potrzeb armii załatwiały firmy cywilne.

  Być może UW miał plany inwazji na Europę Zachodnią z przyjęciem uderzenia przez Polskę, ale nie wiemy jakie plany miało NATO.
  ZSRR zapewniało, że nie użyje broni jądrowej jako pierwszy, co można miedzy bajki włożyć.
  USA nie złożyło takiego zapewnienia, zatem zamierzało użyć broni jądrowej jako pierwsze.

  Najazd Układu warszawskiego na Europę Zachodnią miał sens tylko jako straszak w przypadku napaści NATO na kraje pozaeuropejskie jak Kuba związane sojuszem z ZSRR.
 • @AlexSailor 13:04:22
  Zamiast zadawać masę głupich pytań obejrzyj uważnie film.
 • propaganda
  A czy w tym filmie poinformowano że NATO miało podobne plany i w tych planach los Polski byłby podobny? Jak myślisz gdzie były wycelowane amerykańskie rakiety stacjonujące w Europie? Czy podano w jakich okolicznościach użyto by tych pocisków?
  Ja czuję się zdradzony przez Kuklińskiego i żadne wybielanie tego nie zmieni.
  Amerykanie nie byli naszymi przyjaciółmi wtedy i teraz też nie są. NIe ważne ile wazeliny będziemy używać to to się nie zmieni.
 • BRAWO INTERNAUT !!! TAK JEST PRAWDA O PRL !!!
  .
  Internaut:
  "......Okazuje się, że na Zachodzie Kukliński jest postrzegany, jako człowiek,
  który ustrzegł świat przed III Wojną Światową.
  Otóż Układ Warszawski, do którego mieliśmy wątpliwy zaszczyt należeć
  planował ni mniej ni więcej, tylko nuklearną wojnę w Europie.

  W miejscu Polski i NRD miała powstać nuklearna pustynia na wiele lat
  wyłączona z funkcjonowania, niczym obszar wokół Czarnobyla, a Polacy
  praktycznie przeznaczeni na mięso armatnie.
  Nasza generalicja na czele z generałem Jaruzelskim i Kiszczakiem (ludźmi
  honoru według Michnika) ochoczo brała w tym planowaniu udział......"
  ===============================================

  Brawo "Internaut" !!!

  Taka jest właśnie prawda o PRL, którą zmasowanie załgują

  disiejsi POkomuniści i krypto-komuniści !!!
 • autorytet czy pseudoautorytet.
  Żyjemy w okresie , kiedy "współczesne autorytety" dla narodu są mętami i szumowinami. Przykład naczelny GW. Im większy "autorytet" tym społeczna jego akceptacja jest mniejsza. Ludzi wartościowych, patriotów sprowadza sie do poziomu szamba. Wniosek: wszystko trzeba brać na odwrót.
  Kukliński należy do tej pierwszej grupy z kilku powodów.
  1. Zdrada jest na całym świecie zdradą. Wszyscy zdrajców wykorzystują, ale nikt nie szanuje! W tym przypadku, nie można mówić o jakimkolwiek patriotyźmie - działał dla pieniędzy, nic więcej.
  2. Warunkiem przystąpienia Polski do NATO, --- była rehabilitacja Kuklińskiego. Zwykły układ polityczny. Gdyby nie to - dalej byłby zwykłym szmatławcem, ale dzisiaj i USA i Polska przestrzegają układu i gloryfikują zdrajcę, stąd też całe media jednogłoście uczyniły z niego "bohatera".
  3. Zdradzajać kolegów, narażał zycie dziesiątków oficerów pracujących w SGWP, ich rodzin i otoczenia dalszego. Zdradzał ten, który był najbardziej zaufanym. Zrozumieć to przez analogię chociażby rodziny. Mąż czy żona donosi na współmałzonka za pieniądze do urzędu skarbowego, na policję, do ABW, .... A to jest tylko namiastka zdrady wojskowej/panstwowej. Tu dochodzi jeszcze narażnie życia wielu ludzi!!!
  4. Akceptacja zdrady jako wartości, co ma teraz miejsce, jest efektem zniszczenia podstawowych wartości człowieka w to co jest dobr i złe, na rzecz żydowskiej "etyki" relatywizmu. Mozna zdradzić najbliższych dla pieniędzy - bo o tym tu mówimy. A uzasadnienie znajdzie się samo.
  5. KUKLIŃSKI NIE MIAŁ DOSTEPU NAWET DO 1/100 TYCH INFORMACJI, które przypisuje sie mu że jej przekazał. Dokładnie opisał to jego przełozony w "Wojskowym przeglądzie historycznym".
  6. Przypisanie Kuklińskiemu tych zasług, oczyściło prawdziwych dostawców tych informacji na zachód. Kukliński "wziął" wszystko na siebie" - a prawdziwi szpiedzy siedż asobie dzis spokojnie na wyssokich stanowiskach, niczym nie zagrożenie. - Rewelacyjna zagrywka z e strony zachodu.

  xxx Żyjemy w czasach. w których im więcej władza kogoś chwali - tym wieksza to jest męda. Na razie ta zasada się sprawdza.
 • Nie bardzo widać...
  ...JAK niby Kukliński miałby powstrzymać III wojnę światową. W każdym razie nie widać tego z zaprezentowanej pierwszej części.

  O "nuklearnym pasie śmierci" w Polsce słyszało się już pod koniec lat 50 XX wieku. Tylko że utworzyć go miała broń jądrowa NATO dla powstrzymania drugiego rzutu Armii Czerwonej.
 • @Internaut 13:55:31
  Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi.

  Dalej zapytam.
  PO CO Układ Warszawski miał by napadać na Europę, skoro planował zniszczyć Polskę, NRD rakietami NATO, a Niemcy, Francję i Danię własną bronią nuklearną?

  To jest podstawowe pytanie: Po co????????????????????

  Wojnę prowadzi się chyba po coś.
  Żeby zagarnąć terytorium, podbić ludność, uczynić sobie kolonię, kazać sobie płacić haracz, zdobyć surowce.

  Zatem jaki cel miałaby wojna nie przynosząca ŻADNEJ korzyści.

  A tu obejrzyj sobie pan inny film:
  http://www.youtube.com/watch?v=G07IV9EBu8c

  Proszę zwrócić uwagę na łamanie konwencji, podpisanych układów, zwyczajne chamstwo, prowokowanie i skrajną nieodpowiedzialność.

  Kolejna rzecz.
  Czy przypomina sobie pan głupawy tekst Reagana: "Proszę państwa, za pięć minut rozpoczynamy bombardowanie Związku Radzieckiego", który poszedł na wizję.
  Oczywiście Kali ukraść krowy, to dobry uczynek, a Kalemu ukraść krowy, to zbrodnia.

  Wojna w Europie mogła przynieść korzyści i być kalkulowana jako rozwiązanie tylko przez państwo znajdujące się daleko od niej.
  Stąd koncepcje ograniczonej wojny nuklearnej wysuwane tylko przez jedną stronę zimnej wojny.

  Możemy twierdzić, że komunizm i Związek Radziecki był zbrodniczym systemem i państwem, możemy obarczać go za kilkadziesiąt milionów ofiar, za rozpętanie II WŚ, za barbarzyństwa i zbrodnie łagrów, za cofnięcie Rosji i jej sąsiadów o dziesiątki lat w rozwoju, o Katyń, o zniewolenie Polski i wiele innych rzeczy.
  Nie ma najmniejszego sensu jakaś idiotyczna ślepa miłość do obcych i patrzenie na świat oczyma amerykanów, niemców, anglików, rosjan, czy kogoś jeszcze innego.

  Ważny jest nasz polski interes narodowy, a gloryfikowanie zdrady wysokiego oficera i obnoszenie się z tym, niezależnie od motywów jakimi się kierował, i dorabianie historyjek dla ułomnych dzieci o tym jakie dobrodziejstwo nam wyświadczył, czego co najmniej nie wiemy i długo jeszcze się nie dowiemy, zakrawa na samobójczy kretynizm przynoszący tylko szkody naszym polskim interesom.
  Nawet jeśli rzeczywiście Polska zyskała, została ocalona przez Kuklińskiego, to nie jest to powód, by chwalić go i gloryfikować zdradę.

  Dużo trzeba byłoby tłumaczyć, żeby wyjaśnić jak działają wywiady i co może agent w kwestiach podejmowanych przez ich rządy decyzji, co wie o ich planach i jak zostaną wykorzystane dostarczone przez niego informacje.
  Taki agent NIC NIE WIE i NICZEGO NIE MOŻE, jest tylko użytecznym narzędziem dla obcych nie mając wiedzy by podejmować decyzje co do przekazania tajnych informacji.

  Czasem są wyjątkowe sytuacje, i ktoś rzeczywiście musi się poświęcić, zaryzykuje i mu się uda, lecz wtedy po prostu idzie w zapomnienie, jeśli przeżyje.
  Nie można gloryfikować zdrady, bo znajdą się naśladowcy, i może właśnie się znaleźli ośmieleni historia pułkownika i mamy jak mamy.
 • @Internaut
  Zwróć proszę uwagę Szanowny Internaucie na odpowiedzi pod swoim wpisem i na odpowiadających, którym zawsze było najbliżej do ZSRR i Rosji, niźli do Polski, choć oni sami mienią siebie "narodowcami", a z endecją mają tyle wspólnego, co ruska kosmonautka Łajka z dobermanem.
  Dwulicowcy, którzy oficjalnie nie przyznają się do swoich poglądów i z tego też powodu natworzyli sobie nicków, pod którymi się kamuflują jak szczury. Zapewniam Cię, że wszyscy z nich występują tu także jako "narodowcy", a poparciem moich słów niech będzie ten oto filmik, przy oglądaniu którego warto zwrócić uwagę na bełkot gostka w białej koszuli.
  Oni Ryszarda Kuklińskiego postrzegają na równi z Geremkiem.
  Już pomijam fakt, że z tymi łopatami wyglądają jak idioci i każdemu, kto mieni siebie prawicowcem przypinają łatkę debila, to jednak chęć wykopania także Ryszarda Kuklińskiego z Powązek mówi wszystko o tej zgrai.

  Oto link do filmu:
  http://www.youtube.com/watch?v=IjI7xft8_sA

  A tutaj mamy link do listu, jaki "narodowcy" wystosowali do swojego wodza z Kremla:

  http://wiernipolsce.wordpress.com/2012/03/04/list-polskiego-narodowca-do-wladimira-putina/

  Oni są hańbą dla polskiej endecji i dla pamięci postaci Dmowskiego.

  Pozdrawiam!
 • @AlexSailor 17:23:26
  ..."Po co????????????????????"...
  - Jak to po co? Aby wprowadzić demokracje!!!! :-))))))))

  Tu nie ma o czym dyskutować. Zawsze znajdą się ludzie, którzy wyszukają
  usprawiedliwienie dla działań nagannych. Najważniejszym jest to że zdecydowana większość społeczeństwa jeszcze rozróżnia bohaterskie czyny od czynów łagodnie powiedziawszy problematycznych!
 • @Stara Baba 17:47:32
  No to cieszmy się bo do 21 zostało parę dni...:-)
 • No to Kukliński był chyba ważniejszy od samego Breżniewa,
  skoro planował, co ma zrobić układ warszawski, a sztab generalny był tylko kwiatkiem do kożucha.
 • Wizyta Komorowskiego z Jaruzelskim w Moskwie
  Media ,pięknie relacjonują pobyt Komorowskiego i Jaruzelskiego na obchodach 65 rocznicy zakończenia 2 wojny światowej.Te media wczoraj pięknie pokazują komora jak odznacza działaczy Solidarności imówiącego o zapaleniu świeczki na pamięć ofiar stanu wojennego ,jego radosne usmieszki w rozmowie w Moskwie do Jaruzelskiego I te uśmieszki wczorajsze do działaczy Solidarności.I ta radość wyrażona podczas sprowadzanie ciał naszych dowódców ze Smoleńska daje dużo do myślenia.Owiedziny w więzieniu miały medialny odżwięk,jaka to ofiara stanu wojennego.Ale prawda jeat taka ,że komunistyczne służby SB,WSI,celowo zamykało swoich ,potwierdzeniem jest Bolek ile to wypił wódy w sanatorium,tak samo było z Hrabią.Póżniejsze polowania na cietrzew z kolegami od handlu bronią.Był ministrem Obrony narodowej (Sekuła,Stokłosa),Dukaczewski,Kiszczak odpowiedzialny za śmierć śp ks.Popiełuszki i kopalnia Wójek.Konkluzja słowa śp.Kurtyki ,zakończył się demontaż Pąństwa,teraz będą gineli ludzie.
 • azylant
  jako porucznik LWP, brałem udział w POW w ćwiczeniach sztabowych tych ostatnich przed ucieczką płk.Kuklińskiego.Gry wojenne tak potwierdzam, użycie broni jądrowej potwierdzam, aż po Hiszpanię, szczególnie Jutlandia miała być potraktowana solidną ilością ładunków jądrowych.Jako starszy pomocnik dcy Ośrodka Analizy Skażeń POW dokonywałem analizy i oceny skutków użycia broni jądrowej na obszary PRL- skażenia.Takie były potrzeby sowietów, potwierdzam ,planowano użycie małych ładunków jądrowych o mocy 1 KTTNT w tzw. pasie min Trettnera-obszar graniczny między NRD/RFN.Poderwanie takich min jako jądrowych wybuchów podziemnych spowodowałoby wyrwę w ziemi co najmniej 200-250 km-zatem wyjście Odry z jej koryta -czyli zalanie Polski zachodniej, nie mówiąc o skażeniu promieniotwórczym.Kiedy nie tak dawno przed sądem wojskowym w Poznaniu ten argument postawiłem jako powód odmowy udziału w przygotowaniu stanu wojennego , odmowy wykonania rozkazu zostałem przez fajnego sędziego pułkownika wyśmiany, a przecież w 1988/89 roku w Niemczech uzyskałem azyl polityczny.Cóż chwała pamięci Ryszarda Kuklińskiego, natomiast ja nie zostałem zrehabilitowany- cóż bo byłem tylko porucznikiem LWP. Potwierdzam GRY WOJENNE to prawda, Jaruzelski to MORDERCA.
  Pozdrawiam wszystkich patriotów .Azylant Niemiecki teraz mieszkaniec Gdańska.
 • @AlexSailor 17:23:26
  Nie dorastasz do pięt trepom z Polwychu. Oni przynajmniej nie próbowali wyjaśniać, że interes Polski polegał na wyparowaniu w odwetowym uderzeniu NATO, czyli tego co ty tu próbujesz wpierać
 • @eszli 20:44:45
  Szkoda, ze nie dosłyszałeś jak Komor załatwił się z tymi miłośnikami stanu wojennego i pieprzeniem o wyższej konieczności, mniejszym złu i "patriotyzmie" WRONy. Równo rozjechał 30 lat pieprzenia Michnika i mizdrzenia się Ślepego. Nie wiem dlaczego to zrobił, ale zrobił.
 • @RomualdC 22:12:38
  Jeśli sadzi Pan, że przekona ta bandę kundli. to jest Pan w błędzie. Mają już genetycznie utrwaloną służalczość wobec tego, co uważają za Rosję, w jakim kostiumie by nie występowała. A że i w samej Rosji sie kłócą, co dalej, to i oni nic spójnego nie są w stanie wymyślić. wiec powtarzają w kółko argumenty sprzed lat, jakby już dawno się z nimi nie rozprawiono. Chyba tylko internacjonalizm byli w stanie wykreślić ze swojego słownika
 • Wojnę być może rozpocząłby Układ Warszawski
  atakując Zachodnią Europę ale wtedy to właśnie AMERYKAŃSKIE RAKIETY MIAŁY ZROBIĆ Z POLSKI SKAŻONĄ PUSTYNIĘ po to aby drugi rzut mobilizowanych armii Układu Warszawskiegi nie mógł przejść przez tą skażoną pustynię dla wsparcia pierwszego uderzenia realizowanego przez armie sowieckie stacjonujące w NRD i w Czechosłowacji.

  Każdy kto cokolwiek wie o sztuce operacyjnej i ma do dyspozycji mapę Europy, wie o tym doskonale.
 • Kukliński działał w interesie Żydów.
  Zapominają Państwo, że gdy wielki marszałek Żukow przetrzebił żydostwo w 1953 roku i do władzy w ZSRR dorwali się Rosjanie, nastąpił NAGŁY zwrot w stosunkach międzynarodowych. ZSRR dotąd wspierający Izrael czym tylko się dało, w tym nowoczesną czeską bronią, z dnia na dzień zapałał miłością do Arabów i stał się znienawidzonym przez całe światowe żydostwo, z USA na czele. Kukliński osłabiając ZSRR pracował w interesie żydostwa światowego. Ciekawe, że pochowany został obok Kuronia i Kołakowskiego... Od września 2009 Ruscy z żydami trzymają sztamę i o Kuklińskim będzie coraz ciszej. Podobnie jak zbędnymi stali się L.Kaczyński, Juszczenko, Tymoszenko, Sukaszwili, etc.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31